transport palet belgia527.08.2020

Dzień TIRa

TIR – Transport i Rozrywka

27 sierpnia to według kalendarza świąt nietypowych to Dzień TIRa.

Dziś szczególnie doceniamy wszystkie osoby pracujące w transporcie, szczególnie kierowców i dyspozytorów oraz pracowników działów technicznych.

TIR – skąd ta nazwa?

Chyba nie ma osoby, która nie spotkałaby się z nazwą TIR w odniesieniu do samochodu ciężarowego. Określenie ta pochodzi od charakterystycznych niebieskich tablic z białymi literami TIR. Za sprawą tych tabliczek, początkowo używanych jedynie w odniesieniu do pojazdów faktycznie korzystających z konwencji tranzytowej,  obecnie nabrał nowego, potocznego  znaczenia, stając się synonimem auta ciężarowego.

Warto pamiętać jednak, że słowo TIR oznacza zupełnie coś innego. Jest to skrót utworzony od nazwy konwencji celnej, z francuskiego Transport International Routier (Międzynarodowy Transport Drogowy).

Konwencja TIR:

Konwencja w sprawie międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem karnetów TIR ( Konwencja TIR ) jest wielostronny traktat, który został zawarty w Genewie w dniu 14 listopada 1975 roku w celu uproszczenia i harmonizacji formalności administracyjnych związanych z międzynarodowym transportem drogowym .

Porozumienie TIR obowiązuje: całą Europę, Afrykę Północną, Bliski i Środkowy Wschód, Stany Zjednoczone Ameryki i Kanadę, w Ameryce Południowej – Chile i Urugwaj.

Przewozy w ramach procedury TIR można więc realizować:

  • jeżeli przewóz rozpoczął się lub ma się zakończyć poza Unią Europejską,
  • jeżeli dotyczy przewozu realizowanego z jednego do drugiego miejsca znajdującego się na obszarze Unii Europejskiej przez terytorium kraju trzeciego.

A co mówi słownik?

Stosowanie nazwy „TIR” w odniesieniu do samochodu ciężarowego dopuszcza Słownik Języka Polskiego PWN. Co więcej, możliwa jest także pisownia małymi literami. Oznacza to, nazywanie ciężarówki „tirem” wcale nie jest błędem!

TIR, tir «duży samochód ciężarowy służący do przewozu towarów na trasach międzynarodowych»  => Zródło: https://sjp.pwn.pl/sjp/TIR;2529707.html

 

Jak widać, napis na tabliczce nie jest związany z  nazwą samego pojazdu. Mimo wszystko, wszystkim świętującym, życzymy udanego Dnia TIRa.