fullfilment a międzynarodowa sprzedaż08.04.2022

Fullfilment a międzynarodowa sprzedaż – dlaczego warto?

Mówi się, że fullfilment otwiera drzwi do międzynarodowej sprzedaży dla wielu firm. Czym on tak właściwie jest? Fullfilment jest najpełniejszym modelem obsługi logistycznej.

Przejmuje on całą działalność logistyczną tak, abyśmy mogli całkowicie skupić się na ogólnym rozwoju naszego sklepu. Usługa ta jest bardzo pożyteczna i przydatna, ponieważ pozwala osobie prowadzącej biznes zaoszczędzić sporo czasu i energii. Dowiedzmy się jak dokładnie przebiega proces usługi fullfilmentu i dlaczego warto się na niego zdecydować.

Etapy fullfilmentu dla e-commerce

Fullfilment nie składa się z samego magazynowania towarów. Jako usługa kompleksowa składa się z kilku różnych etapów.

Możemy wyróżnić 6 następujących etapów:

  1. Integracja systemowa — polega na połączeniu platformy sprzedaży z systemem magazynowym fullfilmentu.
  2. Dostawa towaru — organizacja transportu towarów do określonego punktu logistycznego.
  3. Magazynowanie — przechowywanie produktów zgodnie z określonymi wytycznymi.
  4. Pick&Pack — polega na kompletowaniu towaru i pakowaniu go zgodnie z wymaganiami klienta.
  5. Wysyłka — realizacja zamówień klienta w określonym czasie.
  6. Zwroty i reklamacje — zarządzanie obsługą zwrotów i reklamacji, na które składają się: przyjęcie, ocena, serwis, pranie, prasowanie, odświeżanie i przepakowywanie.

Korzyści usługi fullfilment

Oprócz zaoszczędzenia dużej ilości czasu fullfilment niesie za sobą wiele innych korzyści. Przykładowo, podczas wyprzedaży sezonowych typu Black Friday, do sklepów zaczyna wpływać jednocześnie bardzo wiele zamówień. W takim przypadku pojawia się konieczność obsłużenia kilkunastu zamówień jednocześnie, co wymaga zatrudnienia nowych pracowników. W tej sytuacji fullfilment stanowi idealne rozwiązanie. Pozwoli on na efektywną obsługę wzrastającej liczby zamówień. Fullfilment umożliwi nam również zamianę kosztów stałych na zmienne. Zamiast regulowania stałych opłat za powierzchnię magazynową możemy zastąpić to płatnością zależną od ilości wysłanych paczek z naszym towarem. Co więcej, usługa ta pozwala nam na możliwość ekspansji zagranicznej. To idealne rozwiązanie, kiedy planujemy rozszerzyć naszą działalność biznesową na rynki zagraniczne.

Czy fullfilment usprawnia sprzedaż zagraniczną?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy fullfilment usprawni sprzedaż za granicą. Obawy wynikają z tego, że wprowadzanie swoich produktów na rynek zagraniczny często wiąże się ze sporym ryzykiem. Takie działania wymagają starannego przemyślenia i odpowiedniego planu działania. Rynki zagraniczne rządzą się innymi prawami i każdy z nich trzeba obejść w inny sposób. Gdy jednak zdecydujemy się na współpracę z firmą, która specjalizuje się w fullfilmencie możemy być pewni, że oddajemy swój biznes w ręce profesjonalistów. Po pierwsze, firmy fullfilmentowe posiadają wieloletnie doświadczenie w wysyłce towarów, co czyni je bardzo efektywnymi. Dzięki swojemu ogromnemu i długoletniemu doświadczeniu takie firmy są bardzo dobrze przygotowane do obsługi nawet tysiąca zamówień dziennie. Nie musimy się więc martwić o to, że nasza firma nie podoła nagłym napływom zamówień.

Po drugie, firmy fullfilmentowe pracują w wielu krajach, co sprawia, że są obeznane z rynkami i systemami sprzedaży w poszczególnych państwach. Sprawia to, że właściciel firmy nie musi się zastanawiać nad tym jak wprowadzić swój produkt na rynek zagraniczny. Firma zrobi to po prostu za niego.

Po trzecie, niektóre firmy pomagają swoim klientom również w rozliczeniach wysyłek zagranicznych oraz stają się pośrednikami w obsłudze celnej paczek. Dzięki temu właściciel biznesu ma jedno zmartwienie mniej i w tym czasie może się skupić na innych rzeczach związanych ze swoim interesem.

Bardzo często zdarza się również, że operatorzy logistyczni mają ściśle ustalone i atrakcyjne stawki z firmami kurierskimi. Taka możliwość pozwala znacząco usprawnić fullfilment za granicą. Koszty wysyłki być może nie zwiększą się znacząco w porównaniu z tym co oferuje sprzedawca.