transport palet belgia828.09.2020

Jak koronawirus wpłynął na obsługę logistyczną branży spożywczej?

ZWIĘKSZONY POPYT NA USŁUGI W VESTA POLSKA

Operatorzy logistyczni obsługujący branżę spożywczą nie narzekają na brak pracy. Jak to wygląda w praktyce? w rozmowie  z TSL Biznes -Krzysztof Frątkiewicz, dyrektor handlowy Vesta Polska.

Jak koronawirus wpłynął na obsługę logistyczną branży spożywczej?

Podczas pandemii wiele z branż odnotowało znaczne spadki przychodów. Naszej organizacji udało się przejść pierwszą falę uderzeniową pandemii bez większych problemów. Zawdzięczamy to stałym klientom z branży FMCG, w tym spożywczej. Nie widzimy zmniejszenia zapotrzebowania wśród klientów nawet w czasie pandemii Covid-19. Wręcz przeciwnie, jest na nie zwiększony popyt. Może wynikać to również z tego, że Vesta Polska obsługuje producentów i dystrybutorów żywności pakowanej i suchej, oraz artykułów higienicznych. Na tego rodzaju produkty w ostatnich miesiącach mamy w Polsce i Europie re-kordowy popyt. Odnotowujemy też zwiększoną aktywność w naszych projektach co-packingowych. Pandemia przyczyniła się również do wzrostu zapotrzebowania na dodatkowe pakowanie różnych artykułów aby miało z nimi kontakt jak najmniej osób.

Jakie pojawiły się obostrzenia i procedury, które wpływają na proces obsługi branży?

Funkcjonowanie firm logistycznych w obecnej sytuacji uzależnione zostało od dostosowania się do panującego rygoru sanitarnego i wzmożonej dyscypliny higienicznej. Wszelkie działania związane z produkcją i dystrybucją produktów spożywczych charakteryzował zawsze wysoki poziom bezpieczeństwa i procedur sanitarnych. Obecnie wiele z obostrzeń dotyczy większości transportów i wjazdów do każdego rodzaju zakładu produkcyjnego czy na tereny magazynowe. Maseczki, rękawiczki czy płyny do dezynfekcji są standardem gdziekolwiek się nie znajdujemy. Dodatkowo ograniczony jest kontakt z kierowcą, który w wielu miejscach nie może wyjść ze swojej kabiny. Pozytywem jest przyśpieszony proces digitalizacji, a w tym przypadku obiegu dokumentów w formie elektronicznej.

Czy dziś operator logistyczny obsługujący branżę spożywczą może funkcjonować na rynku bez rozwiniętej technologii i systemów IT?

Trudno jest sobie wyobrazić naszą branżę bez technologii i systemów IT. Od lat skraca się czas potrzebny na procesy logistyki wewnętrznej – szczególnie ważnej przy obsłudze branży spożywczej. Poza systemami zarządzania WMS, magazyny posiadające systemy regałowe dysponują coraz większą liczbą rozwiązań transportowania i ustawiania towarów na paletach, jak regały drive in, push back czy radio shuttle. Odpowiednio dobrane rozwiązania oszczędzają czas operatorów i towar szybciej trafi a do odbiorcy.

Czy i jak zmieniły się wymagania klientów na przestrzeni ostatnich lat i miesięcy?

Wymagania klientów są restrykcyjne w kwestii przestrzegania zaostrzonych wymogów higienicznych i sanitarnych. Oprócz wymagań narzuconych odgórnie, zakłady produkcyjne mają wewnętrzne obostrzenia, do których przewoźnik musi się stosować. Epidemia pokazała jak klienci poważnie i z pełną odpowiedzialnością podchodzą do ochrony swoich produktów.

Czy Vesta Polska prowadzi działania proekologiczne?

Jako świadomy przewoźnik od początku prowadzenia Działu Transportu Międzynarodowego kładziemy szeroki nacisk na redukowanie szkodliwości związanej z emisją spalin. Nasze samochody spełniają normę Euro 6. Dyrektor Transportu Mariusz Staniszewski jest inicjatorem szkoleń dla kierowców i dyspozytorów, którzy chcą poprawić zużycie paliwa. W regulaminie

firmy dział transportu zobowiązany jest do weryfikacja wybranych zasad eco-drivingu, jak np. wpływu sposobu rozpędzania pojazdu na emisję substancji szkodliwych i zużycie paliwa.

transport palet hiszpania20