Jak wdrożyć odpowiednią logistykę magazynowania towarów?11.03.2022

Jak wdrożyć odpowiednią logistykę magazynowania towarów?

Zacznijmy od tego, czym tak właściwie jest logistyka magazynowania towarów. Tym mianem określamy całokształt procesów związanych z łańcuchem dostaw, czyli magazynowanie, transport czy usługi zarządzania. Jej głównym zadaniem jest kontrola przepływu towarów na etapie ich magazynowania oraz dostosowywanie posiadanych zasobów do zwiększenia efektywnego funkcjonowania obiektu.

Procesy logistyki magazynowej

Logistyka magazynowa składa się z następujących procesów:

  • przyjęcie towarów,
  • składowanie towarów,
  • kompletacja towarów,
  • wydanie towarów.

Jakie są cele logistyki magazynowania towarów?

Logistyka magazynowa obejmuje wiele zróżnicowanych procesów i posiada również określone cele. Najistotniejszym z nich jest dbałość o maksymalną wydajność funkcjonowania magazynu połączoną z jednoczesną minimalizacją wszelakich kosztów. Istotnym celem jest również dbałość o bezpieczeństwo pracy oraz przechowywanych w magazynie towarów. Aby osiągnąć każdy z tych celów, należy trzymać się kilku zasad takich jak:
– dbałość o wysokie standardy,
– zoptymalizowanie pracy,
– dbałość o efektywność wykorzystywania urządzeń,
– konieczność zachowania wysokich standardów jakości pracy i przechowywanych towarów,
– dążenie do jak największej dostępnej powierzchni magazynowania.

Jeśli odpowiednio przyjrzymy się celom logistyki magazynowej i spróbujemy je zrozumieć, ułatwi nam to znacząco całość procesu jej wdrażania w życie.

Czy logistyka magazynowa ma znaczenie? Jak ją odpowiednio wdrożyć?

Aby magazyn funkcjonował prawidłowo, potrzebuje on dobrze zaplanowanej logistyki magazynowania towarów. Jest to klucz do osiągnięcia wydajnej i optymalnej pracy magazynu. Wdrożenie logistyki magazynowej wiąże się najczęściej ze zmianą dotychczasowej organizacji przechowywania towarów i ich ustawień w procesach magazynowych. Jednak aby poprawić efektywność pracy naszego magazynu, warto na te zmiany przystać. Logistyka magazynowania towarów jest procesem bardzo złożonym i wymagającym pod wieloma różnymi względami. Aby została ona odpowiednio wdrożona w życie, musi zostać odpowiednio przemyślana i zaplanowana. Wymaga od twórcy odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności trafnego doboru rozwiązań. Jeśli sami nie do końca wiemy jak rozpocząć, możemy skorzystać z porady osoby doświadczonej, która nam w tym pomoże.

Jeśli zaś chodzi o realizację logistyki magazynowej w praktyce, musimy mieć na uwadze to, że powinniśmy zacząć o niej myśleć już na etapie projektowania powierzchni w naszym magazynie. Magazyn musi zostać odpowiednio dopasowany do potrzeb konkretnego klienta oraz posiadać odpowiednią powierzchnię. Musimy pamiętać również o odpowiednich urządzeniach, które muszą pojawić się w naszym magazynie. Maszyny muszą zostać odpowiednio dopasowane do towarów, które będą przez nas przechowywane. Ważnym elementem są również regały, które pozwolą nam nieco zwiększyć całkowitą dostępną powierzchnię składowania towarów. Mogą to być regały półkowe lub paletowe, w zależności od tego, które będą bardziej odpowiednie. Zagwarantują one porządek w magazynie, a także ułatwią nam szybszy i bezpieczniejszy dostęp do poszczególnych towarów. Wyposażenie magazynu w specjalne czytniki danych współpracujące z zewnętrznymi systemami informatycznymi pozwolą na sprawne identyfikowanie towarów w momencie dostaw. W innych przypadkach mogą również dostarczać nam potrzebnych informacji na temat obecnego stanu zapasów w naszym magazynie.

Jak widać, wprowadzenie logistyki magazynowania towarów nie należy do najprostszych zadań. Wymaga odpowiedniego zaangażowania i wiedzy specjalistycznej, a na jej prawidłowe funkcjonowanie składa się wiele kluczowych elementów. Ze względu na poziom trudności jej realizacji, wiele firm decyduje się obecnie na powierzenie tego komuś, kto posiada odpowiednie doświadczenie i fachową wiedzę. Na dłuższą metę jest to rozsądne rozwiązanie. Zaplanowanie i wdrożenie logistyki magazynowej przez zewnętrzną firmę gwarantuje wysoką jakość wszystkich realizowanych później procesów.