Jakie są wady i zalety transportu morskiego30.03.2023

Jakie są wady i zalety transportu morskiego?

Spis treści:

Przewożenie towarów statkami to bardzo często spotykana metoda transportu. Codziennie na morze wypływają tysiące kontenerowców wypełnionych towarami. Czy warto zdecydować się na ten rodzaj transportu? Przekonaj się, dzięki temu artykułowi!

Na czym polega transport morski?

Jak sama nazwa wskazuje, transport morski to sposób przewozu towarów za pomocą specjalnych statków przystosowanych do umieszczania na nich różnego rodzaju ładunków. Jeśli w pobliżu naszych magazynów, jak i tych należących do odbiorcy naszych towarów znajduje się port, zdecydowanie warto rozważyć transport morski.

Pamiętajmy, że w porcie takim dodatkowo musi znajdować się terminal przeładunkowy, który umożliwi zarówno załadunek, jak i rozładunek towarów. Transport towarów za pomocą transportu morskiego jest możliwy na wiele różnych sposobów – nie tylko poprzez transport kontenerów morskich, lecz również w formie statku-cysterny, który jest w stanie zabrać na swój pokład towary płynne.

Jakie wyróżniamy wady i zalety transportu morskiego?

Jeśli wiemy już, na czym polega przewóz towarów w transporcie morskim, przekonajmy się, jakie posiada on wady i zalety. Porównany do niego oczywiście różne inne rodzaje transportu.

Dlaczego warto postawić na transport morski?

Jeśli chodzi o zalety i wady transportu morskiego, to te pierwsze zdecydowanie przewyższają te drugie. Transport morski charakteryzuje się dużymi możliwościami.
Wśród nich wymienić można możliwość załadunku dużej ilości towaru. Kontenerowce to ogromne statki, na których zmieści się wiele kontenerów, dlatego jeśli planujemy dostarczenie towaru w dużej ilości, koniecznie rozważmy ten rodzaj transportu. Co więcej, postawienie na transport morski to zdecydowana oszczędność w porównaniu do transportu drogowego, transportu kolejowego czy transportu lotniczego. Fracht morski, czyli opłata za przewóz towarów statkiem, nie należy do wysokich. Co więcej, transport morski warto wybrać, jeśli jesteśmy zobligowani do przetransportowania towaru na duże odległości. Statek poradzi sobie w tej sytuacji znakomicie, gdyż jest dostosowany do długodystansowych podróży.

Czy jednak transport morski to same zalety?

Jak zdążyliśmy się przekonać, transport morski sprawdza się w wielu różnych sytuacjach i dlatego jest tak często wybierany przez firmy. Niestety, tak jak wszystko, również ten rodzaj transportu posiada swoje wady.

Wśród najważniejszych wad transportu morskiego trzeba wymienić jego względną powolność. W porównaniu do transportu towarów drogą powietrzną czy kolejową transport wodny odbywa się dość powoli. Dzieje się tak dlatego, że statki przewożące kontenery to bardzo ciężkie maszyny zabierające na swój pokład setki ton, przez co ciężko im się rozpędzić, a taka czynność dodatkowo wiązałaby się z większym zużyciem paliwa. Dlatego też statki cechują się powolnym kursem.

Jeśli jednak nie zależy nam na szybkości, zdecydowanie warto rozważyć tę opcję, tym bardziej że fracht morski jest niski. Kolejnym mankamentem, który może zniechęcić nas do wyboru transportu morskiego będzie jego duża zależność od warunków atmosferycznych. Jak wiadomo, jeśli na morzu zerwie się sztorm, statek nie będzie mógł kontynuować kursu, przez co transport towarów może się opóźnić. Koniecznie należy wziąć to pod uwagę, zwłaszcza podczas zwodniczych zimowych miesięcy.

Kiedy warto zdecydować się na wybór transportu morskiego?

Jeśli ten rodzaj transportu przykuł naszą uwagę, koniecznie zastanówmy się, czy spełnia on nasze oczekiwania. Transport morski pozwala na różne formy przewozu towarów. Dzieje się tak dlatego, że kontenery, jakie można umieścić na statku-kontenerowców mają różne rodzaje i można załadować do nich różne typy towarów. Dlatego transport morski będzie użyteczny zarówno w przypadku przewożenia drewna, jak i transportowania różnego rodzaju cieczy. Często drogą morską transportuje się także elektronikę, ubrania, samochody, a nawet żywność, co jest idealnym przykładem, że ten rodzaj transportu sprawdzi się w wielu sytuacjach.