- W jakich krajach Europy Wschodnie/Bliskiego Wschodu działa Vesta Polska i jaką prowadzi tam działalność?
Grupa spółek Vesta to obecnie ponad 35 oddziałów w Europie Wschodniej w całej szerokości geograficznej Rosji, oraz na Ukrainie w Kijowie. W tych krajach obsługujemy międzynarodowe koncerny produkcyjne oraz dystrybutorów z sektora FMCG, sektora wydobycia ropy i gazu, również świadcząc usługi transportu ponadgabarytowego, transportów FTL oraz LTL krajowych. W Rosji posiadamy własny tabor aut ciężarowych w ilości 750 aut, plandek, izoterm i chłodni. Nie mogę nie pochwalić się, że na rosyjskim rynku jesteśmy pionierami w użytkowaniu aut ciężarowych zasilanych gazem CNG, we własnym taborze mamy ich aż 453 wyposażone w zbiorniki na gaz sprężony. Jako firma stawiamy na ekologię środowiska, przy ciężkich transportach. Co też jest nie bez znaczenia dla naszych globalnych Klientów. Mamy w Polsce 2 biura spedycyjne i dział transportu z prawie 100 autami typu zestaw przestrzenny 120m3.
Jeżeli chodzi o Bliski Wschód to reprezentruje nas biuro w Turcji, w Istanbule gdzie Vesta Lojistik LTD zajmuje się obsługą ładunków ponadgabarytowych, z sukcesem powiększając każdego roku liczbę klientów i zysk.
2. Dlaczego operator wybrał obsługę tego regionu?
Powody otwarcia się na nowe kierunki, nowe regiony są różne. Nasze tureckie biuro otworzyliśmy ponieważ obsługiwaliśmy globalnego producenta kosmetyków dla którego mieliśmy regularne transporty do Istanbułu. Po roku od otwarcia biura, w 2016 r., w Turcji był głośny zamach stanu i zlecenia od naszego Klienta zmniejszyły się. Stanęliśmy przed decyzją zamknięcia lub zatrudnienia ludzi i szukania innych klientów. Wybraliśmy drugą opcję , która było strzałem w dziesiątkę. Od momentu zatrudnienia zauważyliśmy wzrost bazy klienckiej, a co za tym idzie – obrotów oddziału. Inaczej było w Kazachstanie, gdzie Klient obsługiwany przez Logistic Company Vesta w Rosji, zadowolony z jakości usług, zasugerował chęć współpracy naszej firmy na lokalnym rynku . Zaproponował przekazanie dla nowej kazachskiej spółki obsługę logistyczną, transportową i celną swoich towarów. W ten sposób rozwój Klienta przyczynił się bezpośrednio do naszego rozwoju i poszerzenia swojej obecności geograficznej. Obecnie oprócz głównego biura w Ałmacie posiadamy również 5 agencji celnych na terenie Kazachstanu, świadczące usługi eksportowej/importowej obsługi celnej towarów.
3. Które kraje są najważniejsze dla operatora?
Dla operatora logistycznego te kierunki są ciekawe i przede wszystkim dochodowe. Moim zdaniem wyniki finansowe nie są uzależnione od kierunku a od kwestii personalnych. Powodzenie biura zależy tylko i wyłącznie od osoby zarządzającej, jej wizji, uporu, determinacji do osiągnięcia sukcesu. Każdy z pracowników wnosi coś od siebie, swoje pomysły, rozwiązania, w styczności z wielokulturowością naszych biur i osób, każdy wzbogaca się o nowe idee zainspirowane inną mentalnością innym podejściem do problemu. Z tej perspektywy, każdy kraj jest ważny i każdy oferuje coś innego, a przede wszystkim lokalne doświadczenia, które implementując na rodzinnym rynku możemy wyprzedzić konkurencję.
4. Jakiego rodzaju towary są przewożone pomiędzy Polską a Bliskim Wschodem/Europą Wschodnią? Jakie branże są obsługiwane?
Tak duży asortyment jest w obrocie międzynarodowym, że ciężko wskazać przewagę jakiegoś jednego. Ogólnie można powiedzieć, że najwięcej z branży FMCG (dóbr szybko zbywalnych). Vesta Polska specjalizuje się w transporcie towarów objętościowych, na zestawy przestrzenne, które posiadamy we własnym taborze. W większości transportujemy środki higieny, opakowania, katalogi, kosmetyki. Identycznie transporty wykonujemy z Rosji do Polski i innych krajów Unii Europejskiej. Po sankcjach nałożonych na Federację Rosyjską przez Zachodnie kraje, zauważyliśmy zwiększoną ilość transportów z Rosji do EU.
5. Czy ma w swoim portfolio nietypowe doświadczenie związane z prowadzoną tam działalnością?
Każdy ma jakieś nietypowe zdarzenie w swojej działalności. Doskonale pamiętam sytuację w Gebze, pod Istanbułem, gdzie nasze auto po rozładunku u Klienta, wyjeżdżając z terenów magazynu zostało obrzucone koktajlami Mołotowa i stanęło w ogniu. Na szczęście Kierowcy nic się nie stało, ale auto więcej nie nadawało się do pracy.
6. Jakich kompetencji potrzebuje operator działający w tych krajach?
Przede wszystkim, kompetentnych ludzi, osób z charyzmą i zapałem, którzy lubią swoją pracę i chcą coś wnieść w ten świat. Trzeba poznać mentalność, ustawodawstwo, warunki ekonomiczne kraju i widzieć zasadność swojego zaistnienia na tym rynku.
7. Czy są perspektywy rozwoju działalności w tamtym regionie?
Widzimy zasadność obecności w tych krajach i mimo różnych sytuacji na rynkach, zauważalna jest perspektywę wzrostu w Turcji i Kazachstanie. Możliwie, że będziemy otwierać kolejne biura w tych regionach, plany już snujemy. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie też zaczniemy wdrażać je w życie.