Nie każdy duży ładunek nazywany jest ponadgabarytowym. Aby zyskać takie miano, musi, razem z naczepą, mieć wymiary przekraczające:
- długość 16,5 metra,
- szerokość 2,5 metra,
- wysokość 4 metry
- ciężar 42 ton
Nie każdy duży ładunek nazywany jest ponadgabarytowym. Aby zyskać takie miano, musi, razem z naczepą, mieć wymiary przekraczające:
Takie gabaryty i ciężar oznaczają, że ładunku nie można przewieźć przy pomocy tradycyjnej naczepy. Może to powodować pewne problemy logistyczne. Nie jest to oczywiście niemożliwe. Wystarczą odpowiednio duże pojazdy i wykwalifikowani kierowcy.
Ładunkami ponadgabarytowymi są najczęściej:
Aby przewozić ładunki ponadgabarytowe w Polsce, niezbędne jest zezwolenie. Dzielą się one na 7 kategorii, w zależności od gabarytów. Większość z nich wydawana jest przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na okres od miesiąca do 24 miesięcy. Wszystko zależy od dokładnych wymiarów ładunku i rodzaju drogi, jaką będzie przewożony. Jeżeli ładunek znacznie przekracza normatywne wymiary, zezwolenie wydawane jest na 14 lub 30 dni, jednak dotyczy tylko konkretnie wyznaczonej trasy.
Samo zezwolenie nie wystarczy, aby móc przetransportować ładunki ponadgabarytowe. Potrzebny jest także odpowiedni tabor, który fizycznie umożliwi transport i sprawi, że będzie on bezpieczny. Podstawą jest prawidłowe przymocowanie ładunku. Najczęściej używane są w tym celu pasy i łańcuchy. Aby było to możliwe, na naczepie powinny znajdować się odpowiednie uchwyty. Dostępne są również pojazdy przystosowane do przewozu konkretnych maszyn, dzięki czemu, mogą one zostać idealnie dopasowane. Zapewnia to maksymalną stabilność. Jeżeli jakikolwiek element ładunku wystaje, należy go odpowiednio oznaczyć.
Transportem ładunków ponadgabarytowych zajmują się firmy spedycyjnej. Należy świadomie dokonać wyboru, z czyich usług chcemy skorzystać, aby uniknąć przykrych niespodzianek i znacznych strat finansowych. Warto zdecydować się na sprawdzoną i polecaną firmę, aby mieć pewność, że wszystko będzie przebiegało szybko i zgodnie z prawem. Wciąż bowiem zdarzają się nieuczciwi przewoźnicy. Za oferowaną przez nich zaniżoną ceną, może ukrywać się brak odpowiednich zezwoleń, łamanie przepisów i nieterminowość. Aby uniknąć zbędnych problemów, lepiej poświęcić więcej czasu na dokładne sprawdzenie oferty i opinii o firmie spedycyjnej, aby nie ryzykować utraty wizerunku i klientów.
Kiedy transport musi przekroczyć granicę, konieczna jest znajomość przepisów, które obowiązują w państwie docelowym. Definicje ładunku ponadnormatywnego mogą się różnić. W innych państwach konieczne mogą być także dodatkowe zezwolenia. Istotne jest więc, aby firma spedytorska, której powierzamy transport była ich świadoma. Pomoże to uniknąć kar finansowych i opóźnień. Więcej utrudnień może pojawić się podczas spedycji ładunków ponadgabarytowych drogą morską. Nie każda firma oferuję tę usługę, ale nie jest to bariera nie do pokonania.
Droga, którą będzie przewożony ładunek wielkogabarytowy, musi zostać dokładnie sprawdzona. Nie w każdych warunkach może on bowiem zostać bezpiecznie i sprawnie przetransportowany. Jeżeli na trasie pojawią się ograniczenia w ruchu lub zbyt niskie tunele, może okazać się to niemożliwe.
W przypadku większych ładunków wymagane jest, aby w transporcie uczestniczył wykwalifikowany pilot. Najczęściej pilotaż stosuje się, gdy transport składa się z kolumny pojazdów. Pilot znajduje się na jej przodzie lub z tyłu. Jego głównym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa i zminimalizowanie wszystkich utrudnień, jakie wynikają z przewozu ładunków ponadgabarytowych.
Chociaż transport ładunków ponadgabarytowych może wydawać się trudny, odpowiednio dobrana firma spedycyjna i wskazówki podane powyżej, znacznie uproszczą to przedsięwzięcie.
Zapoznaj się z naszą ofertą transportu ładunków ponadgabarytowych na https://www.vesta-polska.com/oferta/ladunki-ponadgabarytowe/!