Na czym polega transport multimodalny03.07.2023

Na czym polega transport multimodalny?

Spis treści

 1. Transport multimodalny – definicja
 2. Transport intermodalny a transport kombinowany
 3. Transport multimodalny – wady
 4. Transport multimodalny – zalety

Koszt przewozu towarów nie musi być wcale drogi. Przedsiębiorca można go znacznie obniżyć, wykorzystując nowoczesne rozwiązania, jakie oferują przewoźnicy. Wybór odpowiedniego rozwiązania transportowego ma ogromny wpływ na czas realizacji dostawy, bezpieczeństwo przesyłki i jej koszt. Świetnym wyborem jest nowoczesny transport multimodalny. Jakie korzyści oferuje ten rodzaj transportu? Warto się o tym przekonać.

Transport multimodalny – definicja

Multimodalny transport polega na przewożeniu towarów różnymi środkami transportu. Ten rodzaj przewozu oferuje zmianę jednostek ładunkowych przy jednoczesnej zmianie środka transportu. Wykorzystanie wielu rodzajów transportu, np. drogowego i kolejowego przyspiesza realizację dostaw, a przez to obniża koszty całego procesu.

Konwencja o międzynarodowym transporcie multimodalnym towarów tak definiuje ten typ transportu:

„Międzynarodowy transport multimodalny oznacza przewóz towarów przy użyciu co najmniej dwóch różnych gałęzi transportu, na podstawie umowy o przewóz multimodalny, z miejsca położonego w jednym kraju, gdzie towar przejął w pieczę operator transportu multimodalnego, do oznaczonego miejsca przeznaczenia, położonego w innym kraju”.

Transport intermodalny a transport kombinowany

Intermodalny transport wykorzystuje co najmniej dwa środki transportu. W transporcie intermodalnym towar musi być przewożony w tych samych jednostkach ładunkowych, takich jak kontener, naczepa czy wymienne nadwozie. Oznacza to, że jeżeli towar znajduje się w kontenerach, to na całej trasie transportu, od nadawcy do odbiorcy, musi w nich pozostać. Przy zmianie typu transportu nie obowiązuje przeładunek towaru. Dzięki temu towar jest bezpieczny. Wyeliminowane zostaje ryzyko jego uszkodzenia, np. na skutek uderzeń czy niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Pojęcie transportu kombinowanego oznacza europejski, multimodalny transport, który obejmuje takie jednostki transportowe jak:

 • kolej,
 • żegluga śródlądowa,
 • żegluga morska, przybrzeżna,
 • flota samochodowa.

W transporcie kombinowanym końcowy transport towarów odbywa się taborem samochodowym.

Transport multimodalny – wady

Choć multimodalny transport ma sporo zalet, to nie pozbawiony jest także wad. Wiążą się one najczęściej z problemami technicznymi, takimi jak konieczność łączenia wielu opakowań jednostkowych w jeden ładunek. Jeżeli na trasie znajduje się kilka punktów przeładunkowych, to istnieje ryzyko uszkodzenia towaru. Ten typ transportu może powodować problemy z dokumentacją spedycyjną, która jest dość skomplikowana. Doświadczony przewoźnik doskonale sobie jednak z taką dokumentacją poradzi.

Do wad tego typu transportu zaliczają się także ograniczenia przewozu ładunków specjalnych, takich jak np. zwierzęta hodowlane czy egzotyczne.

Transport multimodalny – zalety

Ten rodzaj transportu ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Do jego najważniejszych atutów należą:

 • mniejsze koszty transportu,
 • przyspieszenie czasu realizacji dostaw,
 • minimalne ryzyko uszkodzenia towaru,
 • niezakłócony transport towarów przez różne terminale,
 • terminowość dostaw.

Multimodalny transport jest bezpiecznym i szybkim rodzajem transportu, który oferuje szerokie możliwości. Dzięki połączeniu wielu środków tranzytu ładunki mogą być dostarczane sprawnie na różne kontynenty, takie jak Azja, Afryka czy Ameryka Południowa. Optymalizacja dostaw powoduje zmniejszenie kosztów transportu i czasu, co przedkłada się na znaczne oszczędności. Jest to najbardziej ekologiczny sposób transportu towarów. Ograniczona zostaje emisja spalin, co ma pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego.

W multimodalnym transporcie wykorzystuje się rozmaite połączenia, które znacznie przyspieszają łańcuch dostaw. Do bardzo popularnych rozwiązań należą m.in. przewozy kolejowo morskie, transport samochodowo lotniczy, przewozy samochodowo morskie czy transport samochodowo kolejowo lotniczy.

Mulimodalny transport jest bardzo trafionym rozwiązaniem. Oferuje całkiem sporo korzyści, co jest cenione przez przedsiębiorców, którym zależy na obniżeniu kosztów i terminowej realizacji dostaw.