29.11.2021

Na jakich warunkach odbywa się międzynarodowy transport lotniczy?

Transport lotniczy z każdym kolejnym rokiem zyskuje coraz to większą popularność. Widoczne jest to również wśród firm transportowych. Nic dziwnego — w końcu jest najbezpieczniejszą formą podróżowania oraz przewożenia przedmiotów.

To właśnie dzięki transportowi lotniczemu mamy możliwość zakupu w sklepach produktów z odległych części świata. Produkty są w stanie nienaruszonym, co samo w sobie świadczy o tym, że ten rodzaj transportu, również w przypadku przedmiotów, jest pewnym rozwiązaniem.

Rodzaje transportu lotniczego

Sam transport lotniczy dzieli się na towarowy, osobowy oraz osobowo-towarowy. W przypadku transportu towarowego wyróżniamy:

Czarter — zazwyczaj jest to usługa jednorazowa wybierana przez większe firmy ze względu na wysokie koszty. Polega na wynajmie całego samolotu w celu przetransportowania dużej ilości towarów.

Konsolidacja — przewoźnik w jednym kontenerze umieszcza wiele mniejszych przesyłek, co powoduje, że jest to opcja korzystna finansowo.

Przewóz na indywidualnych warunkach — transport przedmiotów w trakcie zwykłego lotu lotniczych. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę ograniczenia gabarytowe przewożonych przedmiotów.

Wymagania dotyczące transportu

Od lat 90. ubiegłego wieku trwa dynamiczny rozwój transportu lotniczego. Jest to szczególnie widoczne na kontynencie europejskim. Zauważyć to można wśród firm transportowych, które coraz częściej taką usługę proponują swoim Klientom.

Transport międzynarodowy zależy przede wszystkim od umów między państwami oraz w następnej kolejności od przewoźników. Priorytetowo muszą oni przestrzegać rozporządzeń ze strony państw czy organizacji międzynarodowych. Niezwykle ważne jest ubezpieczenie od wypadków, a ponadto zazwyczaj wymagane jest posiadanie własnego biura.

Ładunki są umieszczane na paletach lotniczych lub w kontenerach. Zależne jest to od modelu samolotu, którym przeprowadzany się transport. Istotna jest również wysokość ładunku, w przypadku których istnieją pewne ograniczenia. Na terenie krajów europejskich maksymalna wysokość wynosi 75 cm, a na trasach dalekomorskich 160 cm. Tyczy się to samolotów pasażerskich. W przypadku transportowych jest to 220 cm.

W przypadku paczki o niewielkich gabarytach możemy również zdecydować się na transport lotniczy kurierski. Cena za przesyłkę liczona jest za kilogram, a w cenie całej usługi często zawarta jest odprawa celna. Im większa paczka, tym kwota za kilogram ulega obniżeniu.

Zalety transportu lotniczego

Linie lotnicze zapewniają nam szybką i bezpieczną podróż. Ponadto nie musimy długo szukać odpowiednich lotów, ponieważ oferta linii lotniczych jest rozbudowana i możemy liczyć na częste wyloty nawet w najbardziej odległe części świata. W pewne miejsca na świecie zarówno my, jak nasze przedmioty, nie dotrzemy żadnym innym środkiem transportu niż samolot.

Bezpieczeństwo nie objawia się jedynie w przypadku podróżowania osób. Tego typu transport nie zagraża również uszkodzeniu przedmiotów, także tych podatnych na wszelkie stłuczenia czy zarysowania. Wnętrze samolotu jest przystosowane do ochrony przed wilgocią oraz ewentualnymi wstrząsami.

O czym pamiętać przed transportem?

Podejmując decyzję o transporcie lotniczym przedmiotów, należy pamiętać nie tylko o kosztach związanych z samym lotem, ale również transportem na i z lotniska wszystkich niezbędnych rzeczy. Jeśli jest ich dużo, najlepiej jest skorzystać z samochodu lub usługi przewoźniczej. Należy wziąć również pod uwagę, że samolot ma ograniczoną ładowność. Dlatego najlepiej jest zdecydować się na transport tylko najważniejszych przedmiotów, aby mieć pewność, że wszystko będzie mogło polecieć tym samym samolotem co my i nie będzie konieczności wykupienia kolejnego lotu.

Oczywiście w przypadku transportu lotniczego należy wziąć pod uwagę również możliwość opóźnienia lub w najgorszym wypadku odwołania lotu (co jednak jest sytuacją sporadyczną). Dlatego w przypadku narzuconego terminu przylotu warto wszystko zaplanować wcześniej.

 

międzynarodowy transport lotniczy

Transport lotniczy jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku konieczności przewozu wymagających przedmiotów. W takich przypadkach warto również skorzystać z usługi firmy transportowej, która zadba o bezpieczny przewóz rzeczy. Będzie miała go pod kontrolą podczas całego procesu podróży, co w dużym stopniu pomoże odciążyć w przypadku podróży w odległe miejsca.