outsourcing usług logistycznych25.05.2022

Outsourcing usług logistycznych — czym jest i jakie wynikają z niego korzyści

W czasach gdy branża e-commerce przeżywa rozkwit, firmy zajmujące się sprzedażą internetową muszą coraz więcej uwagi poświęcać procesom logistycznym. Wraz z popularnością internetowych zakupów, rosną oczekiwania Klientów, którzy coraz częściej zwracają uwagę na to, czy zamówiony produkt dotrze do nich w oczekiwanym terminie. Tu pojawia się dylemat, czy na własną rękę organizować logistyczne zaplecze, czy też powierzyć je zewnętrznej firmie. Outsourcing usług logistycznych nie bez powodu zyskuje coraz większą popularność, będąc dla wielu przedsiębiorców korzystnym oraz bardzo wygodnym rozwiązaniem. Przyjrzyjmy się więc lepiej temu zjawisku, a także głównym zaletom, jakie ze sobą niesie.

Co to jest outsourcing usług logistycznych i jaką rolę odgrywa?

Outsourcing usług logistycznych to powierzenie zadań związanych z logistyką firmie zewnętrznej specjalizującej się w tego typu usługach i posiadającej do ich świadczenia stosowne zaplecze. Szybki i płynny transport towarów, części i podzespołów jest kluczowym procesem w zglobalizowanej gospodarce. Firmy, które nie opanowały dobrze tego aspektu, są raczej na straconej pozycji w starciu z konkurencją.

Outsourcing procesów logistycznych obejmuje takie działania jak:

  •  Magazynowanie towaru,
  • pakowanie produktów gotowych do wysyłki,
  • kompletowanie zamówień,
  •  etykietowanie,
  •  zabezpieczenie towaru,
  •  utylizacja odpadów,
  •  przyjmowanie zwrotów oraz reklamacji,
  •  raportowanie uszkodzeń,
  •  transport towaru (drogowy, lotniczy, kolejowy, morski)
  •  obsługa celna wysyłek zagranicznych.

Korzystanie z usług firmy zewnętrznej jest zatem powierzeniem jej wszystkich lub wybranych procesów związanych z logistyką.

Główne korzyści wynikające z outsourcingu logistycznego

Korzystanie z usług firmy outsourcingowej zrzuca na nią całe obciążenie związane z procesami logistycznymi. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim ogromna oszczędność finansowa. Firmy świadczące usługi outsourcingowe w zakresie logistyki posiadają całe niezbędne zaplecze do prowadzenia tego typu działalności. Przedsiębiorca nie musi zatem martwić się o wynajem i utrzymanie hali, organizację magazynu, przeszkolenie personelu, optymalizację łańcucha dostaw, sprawny transport, kontrole celne, reklamacje itp. Wszystkie te rzeczy, organizowane na własną rękę, potrafią być niezwykle kosztowne, co pozbawia dużą część małych i średnich przedsiębiorstw możliwości konkurowania z większymi firmami. Outsourcing poniekąd wyrównuje szanse w tym zakresie.

Kolejną niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość skupienia się na innych aspektach działalności firmy, takich jak marketing, pozyskiwanie nowych partnerów, skupienie się na usługach posprzedażowych czy rozszerzanie świadczonych usług na inne obszary. Sprawna logistyka pomaga także budować zaufanie i renomę wśród Klientów, co bezpośrednio przekłada się na wyniki finansowe oraz wiarygodność.
Najważniejsze jest zaufanie, czyli czym się kierować przy wyborze firmy?

Przy wszystkich zaletach, jakie niesie ze sobą outsourcing logistyczny, należy pamiętać, że powierzenie komuś tak istotnej części działalności firmy, jak sprawna logistyka, to również obdarowanie go ogromną odpowiedzialnością i zaufaniem. Dlatego przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług outsourcingowych powinno się dokładnie sprawdzić renomę firmy, która je oferuje. Profesjonalna firma outsourcingowa powinna posiadać własną przestrzeń magazynową, własny transport, wykwalifikowany personel, nowoczesne rozwiązania w zakresie logistyki, oraz oferować indywidualne podejście do potrzeb Klienta. O wiarygodności firmy mogą świadczyć nie tylko pozytywne opinie, ale także liczba partnerów krajowych i zagranicznych, z jakimi współpracuje.

Outsourcing usług logistycznych to rozwiązanie, które pozwala wejść firmie na nowy poziom konkurencyjności. To oszczędność czasu i pieniędzy oraz możliwość skupienia się na innych, niemniej ważnych aspektach prowadzenia działalności gospodarczej. Powierzenie logistyki specjalistom to nie tylko zadowolenie Klientów, ale także nowe okno możliwości dla rozwoju. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług!