Rodzaje palet transportowych20.12.2021

Rodzaje palet transportowych

Każda firma szuka rozwiązań, które zapewniają optymalizację finansową oraz ułatwiają codzienne funkcjonowanie. W logistyce system szybkiego pakowania i rozpakowywania towarów znacznie usprawnia transport i wpływa na poprawę komfortu pracy. Do usprawnienia łańcucha dostaw bezpośrednio przyczyniły się palety przemysłowe, które umożliwiają szybkie przemieszczenie wielu sztuk towarów w tym samym czasie. Rynek logistyczny niejako wymusił standaryzację dostępnych rodzajów palet. Dzięki temu system transportowania ładunków został usystematyzowany i ujednolicony.

Na czym polega paletyzacja?

Paletyzacja to układanie towaru detalicznego na palecie w określonym porządku. Najczęściej jest to zrobotyzowany proces, który przebiega na liniach przemysłowych. Ze względu na powtarzalność czynności oraz wagę i kształt przenoszonych elementów zastosowanie robota przemysłowego do paletyzacji uważa się za uzasadnione i jest w powszechnym użyciu.

Paletą nazywamy płaską, najczęściej drewnianą konstrukcję, służąca do transportu towarów. Palety stosowane są jako sztywne podłoże, na którym można układać drobniejsze opakowania i transportować je w większej ilości. Zaprojektowane są tak, aby można było łatwo podnosić je za pomocą wózków widłowych.

Podział palet

Palety możemy podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane oraz ich rozmiar.

Jeśli chodzi o palety drewniane to największą popularnością cieszą się europalety (EUR), które są wykorzystywane w większości magazynów europejskich, bowiem są uniwersalne i najbardziej pożądane na ww. rynku. Są to palety otwarte, zawierające cztery wejścia. Występują w rozmiarze 800 × 1200 mm i mogą udźwignąć towary o łącznej wadze 1,5 tony.

rodzaje palet transportowych

Kolejnym rodzajem palet wykonanych z drewna są palety zamknięte LPR oraz CHEP. Krajem, który w największym stopniu stosuje tego rodzaju konstrukcje, jest Wielka Brytania, ponieważ dzięki charakterystycznej budowie, palety mogą być transportowane wyłącznie przez określone wózki.

Wyróżniamy również palety Stringer, które są użytkowane na pozostałych kontynentach oraz posiadają cztery wejścia. Ich znakiem rozpoznawczym są wycięcia na widły oraz wzmocniona konstrukcja boczna.

Ostatnie z tego rodzaju palety to palety Bearer, które są również popularne poza Europą, jako jedyne z drewnianych palet mają dwa wejścia, tak więc do ich transportu potrzebny jest specjalny wózek widłowy.

Poza paletami wykonanymi z drewna wyróżniamy również te z plastiku i metalu. Palety plastikowe występuj o wiele rzadziej i są rzadko stosowane w transporcie, natomiast metalowe, są najbardziej wytrzymałe ze wszystkich. Dzięki nim możliwe jest przewożenie cięższych towarów bez obaw o uszkodzenie palety.

Niestandardowe palety

A co w sytuacji, gdy towar wymagający transportu nie może zostać załadowany na żadną z wymienionych palet? W takiej sytuacji pomocne okazują się palety niestandardowe, które posiadają odmienny kształt oraz charakteryzują się bardzo dużą ilością desek.

Co ciekawe, aktualnie wiele firm daje możliwość zaprojektowania indywidualnego rodzaju palet o odpowiednio sprecyzowanym rozmiarze dopasowanym pod rodzaj ładunku. Takie konstrukcje stanowią duże ułatwienie w transporcie jak i przeładunku.