Transport lotniczy wady i zalety31.05.2023

Transport lotniczy wady i zalety

Spis treści:

  1. Kto realizuje i organizuje transport lotniczy?
  2. Co można przewieźć samolotem?
  3. Transport lotniczy – przegląd dostępnych samolotów
  4. Jakie są największe wady i zalety transportu drogą lotniczą?
  5. Zalety transportu lotniczego
  6. Wady transportu lotniczego
  7. Dokumenty niezbędne do przewozu towarów drogą lotniczą

Transport lotniczy – co oczywiste – polega na przemieszczaniu osób i ładunków drogą powietrzną. W poniższym artykule przeanalizujemy wady i zalety transportu powietrznego, a także zwrócimy uwagę na niezbędne dokumenty przewozowe. Sprawdzimy też, w jakich okolicznościach warto korzystać z samolotów jako środków transportu towarów.

Kto realizuje i organizuje transport lotniczy?

Zacznijmy od tego, że za przewóz osób i ładunków odpowiada lotnictwo wojskowe i cywilne. W tym pierwszym przypadku sprawa jest dość oczywista. Samoloty przewożą broń, żołnierzy, a także są wykorzystywane bezpośrednio do wsparcia lub osłony działań na lądzie (tudzież na wodzie). W przypadku lotnictwa cywilnego zakres realizowanych zadań jest znacznie szerszy i dotyczy:

  • komercyjnego i medycznego transportu osób,
  • niesienia pomocy humanitarnej,
  • przewożenia VIP-ów,
  • działań podejmowanych przez lotnictwo sportowe itd.

Co można przewieźć samolotem?

Lotnictwo transportowe to idealne rozwiązanie dla podmiotów, które są zainteresowane przewozem:

  • przesyłek o pilnym czasie doręczenia,
  • towarów elektronicznych (zwłaszcza wysokiej wartości),
  • paczek drobnicowych,
  • zwierząt i roślin,
  • przesyłek o niewielkich i średnich rozmiarach,
  • artykułów niezbędnych do ratowania życia,
  • części samochodowych itd.

Transport lotniczy – przegląd dostępnych samolotów

Podmioty oferujące odpłatny transport lotniczy, dysponują flotami samolotów o określonej pojemności (ładowności).

W małych samolotach można przewieźć zaledwie kilka ton ładunku. Statki powietrzne dostosowane do przewozu osób mogą pomieścić około 30 pasażerów. W związku z tym korzysta się z nich jedynie na liniach lokalnych.

W przypadku większych ładunków i dłuższych dystansów klient może wybrać samolot wąskokadłubowy. Świadczony w ten sposób fracht lotniczy może jednorazowo przewieźć do 20 ton ładunku i około 200 pasażerów.

Największe statki powietrzne wykorzystywane w transporcie lotniczym to samoloty szerokokadłubowe. Ich pojemność znacznie przekracza 20 ton. Mogą one przewieźć nawet 300 – 400 pasażerów.

Uwaga! W transporcie typu cargo bardzo często wykorzystuje się kontenery i palety. Dzięki nim łatwiej ochronić ładunek podczas turbulencji lub innych gwałtownych manewrów.

Jakie są największe wady i zalety transportu drogą lotniczą?

Zalety transportu lotniczego

Największą zaletą transportu lotniczego jest szybkość. Przesyłka z drugiego końca świata dociera drogą lotniczą do odbiorcy w przeciągu 4 – 7 dni. Transport powietrzny jest pod tym względem bezkonkurencyjny, gdyż przewóz analogicznego ładunku drogą morską może trwać nawet miesiąc.

Bezpieczeństwo i wysoki poziom świadczonych usług to kolejne zalety transportu lotniczego. Nawet takie zjawiska jak intensywne turbulencje rzadko niszczą przewożony towar.

Transport lotniczy rozwija okoliczną infrastrukturę logistyczną. Dzięki nowym połączeniom lotniczym i drogowym czas dowozu ładunku na i z lotniska skraca się nawet o połowę.

Wady transportu lotniczego

Największą wadą transportu lotniczego jest z pewnością koszt świadczonej usługi. Wynika on z konieczności pokrycia wydatków na obsługę środków transportu, ale też kosztów utrzymania lotnisk.

Problemem jest też logistyka. Samolotem można przewieźć ładunek tylko na lotnisko. Dalej należy korzystać z alternatywnego rodzaju transportu.

Analizując wady i zalety transportu lotniczego, nie można zapominać o czynnikach pogodowych. Te są dość kapryśne i mogą doprowadzić do anulacji lotów. Oznacza to, że transport lotniczy staje się dość niepewny w przypadku prognozowania gwałtownych opadów lub wiatrów.

Dokumenty niezbędne do przewozu towarów drogą lotniczą

  1. List AWB – to dokument, który stanowi potwierdzenie przyjęcia towaru. Zawiera on wszystkie informacje na temat transportowanego ładunku i jest sporządzany w 3 oryginałach i aż 6 kopiach.
  2. Lotniczy list przewozowy MAWB – to dokument, którym poświadcza się wysyłkę kilku towarów w to samo miejsce. List jest sporządzany dla podmiotu logistycznego odbierającego ładunek na lotnisku docelowym.
  3. List spedytorski HAWB – to spis wysyłanych wspólnie przesyłek. Dokument zawiera informację dotyczącą stawki oferowanej przez spedytora dla przewoźnika.

Jak widać, zalety transportu lotniczego przeważają nad wadami. W wielu aspektach jest on bardzo konkurencyjny względem transportu lądowego.