rodzaje palet transportowych11.05.2021

Wszystko co musisz wiedzieć o transporcie paletowym

Przesyłki na paletach to jedna z podstawowych usług, które oferuje Vesta Polska. Realizujemy zlecenia na przewóz palet lub transport towarów na paletach na terenie całej Europy oraz Państw WNP.

Transport paletowy cieszy się dużą popularnością i uznaniem wśród naszych Klientów. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ transport dobrze zabezpieczonego towaru na palecie jest wygodny do załadunku i rozładunku, co bardzo ułatwia i przyspiesza pracę.

rodzaje palet transportowych

Najważniejsze rodzaje palet transportowych

Przed wyborem odpowiedniej palety do transportu warto się zapoznać z podstawowymi modelami, ponieważ często właśnie takie mogą się okazać najlepszym rozwiązaniem przy transporcie paletowym. Najpopularniejszym i najkorzystniejszym rodzajem są, tak zwane, europalety, które standaryzowane są do określonych rozmiarów, co pozwala na łatwe i szybkie ich ustawienie, oraz umożliwia rozładowanie ich za pomocą wózka widłowego. Jeżeli jednak nie chcieliby Państwo korzystać z europalet, to alternatywnym rozwiązaniem są skrzynio palety, pół palety oraz palety dla kontenerów, chociaż te ostatnie zazwyczaj wykorzystuje się w transportach specjalistycznych.
Europalety występują z reguły w 4 podstawowych wymiarach:

  • EUR 1 – 800 mm x 1200 mm
  • EUR 2 – 1200 mm x 1000 mm
  • EUR 3 – 1000 mm x 1200 mm
  • EUR 6 – 800 mm x 600 mm

Ważną informacją jest również to, że europalety dopuszczają maksymalne obciążenie przekraczające 1000 kg, dzięki czemu świetnie sprawdzą się zarówno do transportu towarów jak i zaopatrzenia do sklepów, kiedy potrzebny jest transport wielu artykułów naraz, ale również będą dobrym rozwiązaniem dla osób prywatnych – przy przewozie sprzętów AGD, mebli czy materiałów budowlanych przy przeprowadzkach, czy budowach.

Jak wybrać właściwą paletę do transportu?

Bezpieczeństwo przewozu towarów na paletach zależy w bardzo dużej mierze od odpowiedniego wyboru palety i jej właściwego przygotowania. To po stronie nadawcy leży obowiązek dostosowania rozmiaru i dopuszczalnego obciążenia palety do planowanego transportu, ponieważ nawet przy najlepszym warunkach transportowych, gdy planeta będzie nieodpowiednia albo uszkodzona, to przewożony towar może ulec zniszczeniu.

W jaki sposób zabezpieczyć przesyłki na paletach?

Podczas przygotowywania artykułów do transportów paletowych warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą wpłynąć bezpośrednio na łatwość transportu, jak również na bezpieczeństwo przesyłki:

  • Pierwszym, kluczowym elementem, o którym należy pamiętać przy pakowaniu jest to, aby równomiernie rozłożyć ciężar na palecie – towar transportowany w paczkach należy ustawić tak, aby paczki położone były jedna na drugiej, stabilnie i równo, aby umożliwiały późniejsze zabezpieczenie całej palety folią typu stretch.
  • Środek ciężkości ustawionych paczek powinien pokrywać się ze środkiem ciężkości palety, tak aby nie była przeciążona wyraźnie na jedną ze stron.
  • Warto też dopilnować, aby najcięższe paczki znalazły się na spodzie, a nie na górze w celu uniknięcia przygniatania lżejszych paczek.
  • Paleta musi być w dobrym stanie technicznym – uszkodzenie towaru wynikające z użycia niewłaściwej często nie podlega odszkodowaniu, ponieważ nie jest ono winą firmy zajmującej się transportem. Dlatego też, aby uniknąć nieprzyjemności, warto zadbać od samego początku o odpowiednią paletę.
  • Czasami zdarza się, że transportowane towary mają nieregularne kształty. Puste paczki na palecie spowodowałby zaburzenie środka ciężkości, ale również mogą doprowadzić do wgnieceń. W takiej sytuacji należy zastosować właściwe wypełnienia oraz materiały amortyzujące( folie, pianki, styropian), a także zapakować każdy przedmiot w stabilne opakowanie, które ograniczy ryzyko zniszczenia.

Transport paletowy zapewniany przez Vesta Polska, jest najlepszym rozwiązanie przy przewożeniu wielu towarów. Gwarantujemy najlepszą jakość usług oraz bezpieczeństwo przewożonych towarów. Transport paletowy jest doskonałym rozwiązaniem dla sklepów i innych przedsiębiorstw, ponieważ umożliwia szybki transport towarów z miejsca na miejsce. Jest on równie często wybierany przez osoby prywatne, które chcą mieć pewność, że ich wartościowe przedmioty nie ulegną zniszczeniu, np. przy przeprowadzce.

Dowiedz  się więcej – sprawdź naszą ofertę!