transport palet belgia1916.05.2023

Zalety i wady transportu drogowego

Spis treści

Transport drogowy to jedna z najpopularniejszych i najtańszych form przewożenia towarów i osób po drogach lądowych. Ten niezwykle powszechny rodzaj usług jest realizowany przy pomocy rozmaitych kołowych środków transportu. Umożliwia sprawne przewozy różnego rodzaju ładunków pomiędzy konkretnymi punktami docelowymi. Choć istnieje wiele rodzajów transportu towarów, to popularność przewozów drogowych wciąż wzrasta. Niewątpliwie ma na to wpływ coraz lepiej rozwinięta infrastruktura drogowa oraz prężnie działające spedycje zajmujące się ich organizacją. Zatem, jakie wady i zalety transportu wpływają na popularność tej usługi?

Transport drogowy i jego największe atuty

Na transport drogowy decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw. Korzystają z niego zarówno niewielkie, jak i duże firmy. Nie można się temu specjalnie dziwić. Ten rodzaj przewozu towarów jest powszechnie dostępny, a co najważniejsze, najbardziej opłacalny. Na popularność transportu drogowego niewątpliwie ma wpływ stosunkowo niski koszt tej usługi. Choć wydatki związane z eksploatacją pojazdów używanych przez transport samochodowy nie są małe, to i tak są one znacznie mniejsze niż te, które generuje transport lotniczy, czy też transport morski. Co więcej, samochody ciężarowe umożliwiają dostarczenie towarów do punktu docelowego bez konieczności ich przeładunku. To znacznie podnosi bezpieczeństwo przewożonych ładunków. Bez problemu docierają też w miejsca, gdzie brakuje infrastruktury kolejowej, lotniczej, czy morskiej. Dzięki temu stanowią doskonałą alternatywę dla innych rodzajów transportu.

Elastyczność i dostępność- istotne zalety transportu drogowego

Wyszczególniając najważniejsze zalety transportu drogowego, nie sposób nie wspomnieć o elastyczności, jaką charakteryzuje się ta popularna usługa. Przedsiębiorstwa, które wybierają transport drogowy towarów, mogą wybrać dostawy całopojazdowe, ale też drobnicowe. Łączenie ładunków z innymi kontrahentami to sprawdzony sposób, aby znacznie obniżyć koszty, jakie generuje transport samochodowy.

Dostępność usługi to kolejna zaleta, dla której warto wybrać transport drogowy. Przewozy towarów i osób są świadczone przez wiele firm. Powszechność tych usług sprawia, że klient nimi zainteresowany, ma możliwość wyboru najkorzystniejszej dla siebie oferty. Wśród wielu dostępnych na rynku przedsiębiorstw specjalizujących się w transporcie towarów, z łatwością znajdzie firmę, która zaproponuje najdogodniejsze warunki przewozu. Im bowiem większa konkurencja, tym atrakcyjniejsze ceny można wynegocjować.

Największe wady transportu drogowego

Choć wydawać by się mogło, że transport towarów po drogach lądowych ma wyłącznie same zalety, to okazuje się jednak, że nie brakuje mu słabych stron. Jedną z największych jego wad jest czas realizacji przewozu towarów na duże odległości. Przewozy międzynarodowe zwykle są bardziej czasochłonne niż krajowe. W przypadku niektórych towarów, zwłaszcza tych łatwo psujących, lepszym rozwiązaniem będzie transport kolejowy, czy też lotniczy.

Transport drogowy niewątpliwie ma też większe ryzyko wypadkowości. Statystyki wyraźnie pokazują, że wypadki drogowe z udziałem samochodów świadczących usługi transportowe, zdarzają się znacznie częściej, niż kolizje kolejowe, czy też lotnicze. Jedną z istotnych wad transportu drogowego jest jego wpływ na środowisko naturalne. Pojazdy używane do przewozu emitują do atmosfery szkodliwe spaliny zawierające dwutlenek węgla, odpowiedzialny między innymi za smog i ocieplenie klimatu.

Wady i zalety transportu drogowego są rzeczą oczywistą. Na tę chwilę nie ma jednak bardziej ekonomicznego sposobu przewożenia towarów i osób, zwłaszcza na niewielkie odległości. Co więcej, zlecając taką usługę, mamy możliwość dopasowania środka transportu do potrzeb konkretnego towaru oraz jego gabarytów. To daje przewagę nad innymi, alternatywnymi rodzajami transportu.